Lilkové kasundi - recept cpt. Cooka
কাসুন্দি
6 dávek: 2 lžíce černého hořčičného semínka, 1 lžíce žlutého hořčičného semínka, 5 dl bílého vinného octa, 3 lilky, 3 lžíce olivového oleje nebo řepkového, 15 dkg čerstvého zázvoru, 1 lžička koriandru, 2 lžičky drceného římského kmínu, 2 lžičky kurkumy, 1/2 lžičky hřebíčku, 1 lžička chilli vloček, 1/2 lžičky mletého chilli, 1 lžíce černuchy, 45 dkg cibule, 2 lžíce rajčatového protlaku, 2 lžičky sušeného manga, 25 dkg přírodního cukru
Všechna hořčičná semínka namočte na 2-4 hodiny do octa při pokojové teplotě. Čtvrtlitrové sklenice umyjte v saponátu a dobře opláchněte, nechte vyschnout dnem vzhůru.
Předehřejte troubu na 180 °C a pečte s ventilátorem. Lilky podélně rozkrojte na polovinu. Dužinovou stranu hluboce nařízněte křížovými zářezy, aniž byste propíchli slupku. Položte je dužinou nahoru na plech, osolte a pokapejte olejem. Pečte 35 minut. Po vychladnutí vydlabejte dužinu a dejte ji stranou. Snižte teplotu trouby na 100 °C a sterilizujte v ní sklenice aspoň 20 minut.
Hořčičná semínka sceďte a rozmixujte v kuchyňském robotu s pětinou scezeného octa (zbylý si odložte). Přidejte nahrubo nasekaný česnek i zázvor a rozmixujte na sypkou pastu. Ve velkém hrnci na středně silném ohni zahřívejte olej po dobu 1 minuty, poté snižte teplotu a přidejte semínka koriandru a kmínu, kurkumu, hřebíček, chilli vločky i prášek a semínka černuchy. Jemně smažte 20 sekund, poté přidejte na kousky nakrájenou cibuli a hořčičnou pastu. Restujte dalších 5-6 minut. Přidejte lilek a vmíchejte rajčatový protlak, mangový prášek, pokud jej používáte, a zbylý ocet. Zvyšte teplotu a přiveďte k varu. Vmíchejte hnědý cukr, dokud se nerozpustí, a pak vařte na mírném ohni 30-35 minut za občasného míchání, aby se nepřipálilo na dně. Po zhoustnutí plňte horké sterilované sklenice. Očistěte okraj vlhkým hadříkem a ihned uzavřete horkými víčky. Po vychladnutí označte a uveďte datum. Uchovávejte uzavřené až 18 měsíců. Po otevření uchovávejte v chladničce a spotřebujte do 2-3 měsíců.
Kasundi je tradiční bengálská hořčičná omáčka, která se vyrábí kvašením hořčičných semínek a je mnohem silnější a ostřejší než jiné druhy hořčičných omáček. Je velmi ostrá a dokáže dráždit nos a vyvolávat slzy v očích stejně jako wasabi. V moderní době se s oblibou podává ke kotletám a ke smaženým pikantním pochoutkám, protože dodává chuti kyselost a ostrost. Může se také podávat jako dip k sendvičům, pizze, hamburgerům, omeletám, salátům a dalším jídlům, s horkou smaženou zeleninou.
www.tacos.cz - kuchařka cpt. Cooka