Pierogi - základní těsto recept cpt. Cooka
24 kusů:  1  vejce, 11.3 dkg kysané smetany, 4.3 dkg másla, 1 lžička soli, 24 dkg hladké mouky, 1 lžíce vody, 1  vejce,

verze z režné mouky: 12 dkg hladké mouky, 10.6 dkg žitné mouky,

celozrnná verze: 12 dkg hladké mouky, 11.3 dkg pšeničné mouky celozrnné nebo grahamové,

kukuřičná verze: 18 dkg hladké mouky, 5.7 dkg kukuřičné krupice, 2.8 dkg hladké kukuřičné mouky

V misce rozšlehejte vejce, zakysanou smetanu nebo jogurt, rozpuštěné a trochu vychladlé máslo a sůl. Mouku dejte do velké mísy a mokré přísady jemně do ní vmíchejte. Těsto bude zpočátku velmi suché, zdá se, jako by se nikdy nemělo spojit, ale nebojte se. Neustále míchejte a dostane se do formy. A když se těsto začne spojovat, přitlačte a dlaněmi ho roztlačte o boky misky, sbírejte kousky těsta a v misce ho hněťte, dokud nevytvoří kouli. Vyklopte ji i se zbytky na vál a rukama dopracujte asi minutu úplně do hladka. Těsto zakryjte miskou a nechte 15 minut odpočívat. Druhé vejce a vodu rozšlehejte v malé misce na slepování.
Odpočaté těsto rozdělte na 4 stejné kousky pomocí škrabky nebo nože. Odložte 3 kusy těsta a přikryjte znovu miskou. Zbývající těsto vyválejte co nejtenčí do obdélníku o rozměrech zhruba 20 × 30 cm. Pomocí kulatého vykrajovátka o průměru 7,5 cm vyřízněte 6 koleček. Pokud těsto nebylo rovnoměrně rozděleno na čtvrtky, můžete získat 5 koleček z jednoho kusu a 7 z druhého. Odolejte pokušení použít zbytky na další kolečka. Vypadá to jako plýtvání, ale těsto podruhé už nebude tak vláčné.
Lžíci náplně dejte do středu. Buďte opatrní s měkkými náplněmi, pokud se rozšíří až ke kraji těsta, bude obtížné je spojit. Prstem namočeným do vajíčka přejeďte kolem okraje, jen lehkým dotykem. Přeložte do tvaru půlměsíce a okraje stlačte k sobě. Buď si půlměsíček položte na vál a okraje stlačte prsty, nebo v ruce okraje zmáčkněte mezi palcem a ukazováčkem. Začněte uprostřed, pokračujte ke kraji a pak zpět, a následně stejně i druhou stranu. Položte na plech vyložený pečicím papírem a pokračujte dalším kouskem.
Hotové uvaříte ve vřící vodě 2-3 minuty (4-5 minut, pokud je pak chcete dát zmrazit). Nebo je na pánvi osmažte: lžíci neutrálního oleje nebo přepuštěného másla, pirohy v jedné vrstvě těsně k sobě a asi 2 minuty na každé straně. Případně použijte fritézu, asi 3 minuty v oleji 175 °C.

www.tacos.cz - kuchařka cpt. Cooka