Toastový chléb recept cpt. Cooka
1 kus:  38 dkg hladké mouky, 24 dkg mléka (63,2 % váhy mouky), 4 dkg másla (10,5 %), 3 dkg moučkového cukru (7,9 %), 3.3 dkg vejce (8,7 %), 7.5 g soli (2 %), 4.6 g sušených kvasnic (1,2 %)
Suroviny by měly mít před zpracováním pokojovou teplotu. Do mísy prosejeme mouku, přidáme cukr, sůl, kvasnice a pečlivě promícháme. V mouce uprostřed uděláme důlek a přidáme do něj rozpuštěné máslo, plnotučné mléko a rozšlehané vejce (zbytek si odložíme na pomazání). Poté vše smícháme vařečkou nebo hákem v robotu, dokud nevznikne velká lepivá koule. V robotu můžeme pokračovat hákem při střední rychlosti, dokud nebude těsto víc hebké a nezačne se odlepovat od stěn mísy. Při ruční práci těsto z mísy vyklopíme na pomoučený vál a hněteme ho a překládáme, dokud není dostatečně hladké, asi 10 minut. Pokud je pořád řídké, přidáme trošku mouky. Správně uhnětené těsto se lepí, jen když do něj zaboříme prst, na povrchu musí být vláčné a jen trochu vlhké. Pro první kynutí si připravíme mísu lehce vytřenou olejem, těsto do ní dáme, párkrát otočíme, zakryjeme potravinovou fólií a dáme kynout na klidné místo. Mělo by zdvojnásobit svůj objem, takže ho necháme nejméně hodinu.
Po prvním kynutí těsto vyndáme a pěstí z něj vymačkáme většinu nakynutého objemu. Uděláme protáhlou placku, okraje delších stran přeložíme dovnitř, pak i špičky kratších stran, přeložíme napůl a vzniklý spoj stlačíme, aby vznikl bochánek o délce formy. Vložíme ho do olejem vymazané obdélníkové formy švem dolů a pod utěrkou necháme kynout podruhé, opět by mělo těsto zdvojnásobit svůj objem, ideálně má vykynout nad formu, aby chléb měl potom na řezu tvar houby, nožka s větším kloboukem. Před koncem kynutí necháme rozehřát troubu na 170 - 180 °C. Povrch těsta opatrně potřeme rozšlehaným vajíčkem a formu vložíme na 45 minut do trouby. Uprostřed pečení formu otočíme. Máme-li teploměr, snažíme se uvnitř bochníku dosáhnout teploty 87 stupňů. Po vytažení z trouby chléb hned vyklopíme a necháme vydýchat.

www.tacos.cz - kuchařka cpt. Cooka