Višňové víno (vierka) - recept cpt. Cooka
1 dávka:  2.5 kg višní, 2.5 l vody, vinné kvasinky, 1 kg krystalového cukru, 1 l vody (přidat k výlisu)
Višňový mošt, zkvašený bordeauxskými nebo burgundskými kvasinkami, dává velmi dobrý nápoj. Směs borůvek a višní dá s bordeauxskými kvasinkami výbornou vierku. Podle Fr. Sauera byly před válkou v Německu najaty celé třešňové aleje a šťáva z těchto třešní smíšená s 5% lihu byla dovážena do Francie! Něco podobného tvrdí též H. Timm o šťávě borůvkové.
Nejlepší višňovou vierku získáme z obyčejných višní. Vhodné jsou také višně šlechtěné, které bývají větší a obyčejně také světlejší. Nejvýbornější višňovou vierku, kterou bylo možno již po 5 nedělích stočiti do lahví a která již po tříměsíčním uležení byla prvotřídní, vyrobil jsem podle tohoto předpisu:
2 1/2 kg višní s peckami spaříme 2 1/2 l vařící vody a po výchladu přidáme vzklíčené Vierka-kvasnice burgundské. Po 24 hodinách přidáme 1 kg cukru, který necháme ležeti na povrchu a necháme dalších 24 hod. státi, bez všelikého míchání. Pak lisujeme. Ke zbylým, vylisovaným višním přidáme ještě asi 1 l vody, necháme po několik hodin státi a vylisujeme pak ještě jednou.
Obojí mošt doplníme pak dohromady na 5 l a zkvasíme jak obyčejně. Po vykvašení může se přidati asi 0.2 g taninu na 10 l, aby vierka dostala trpkou příchuť. Není to však nutné!
Vzklíčení vinných kvasnic: obsah balíčku se vysype do čisté láhvičky obsahu asi 1/10 l, láhvička se doplní vlažnou vodou (ne však horkou!) nebo lépe zředěnou ovocnou šťávou až k hrdlu, uzavře se chuchvalcem vaty a postaví se na teplé, před mrazem chráněné místo (nanejvýš 35° C). Po 24 h se může násada upotřebiti. V žádném případě nesmí však státi déle než 4 dny.
Jindřich Heger - Příprava vína v domácnosti (22. vydání, 1932)

www.tacos.cz - kuchařka cpt. Cooka